Kedden kiderül, a jegybank szerint mikor lesz egy számjegyű az infláció
Délután közli kamatdöntő ülésének eredményét és új gazdasági prognózisa fő számait is a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa.
Délután közli kamatdöntő ülésének eredményét és új gazdasági prognózisa fő számait is a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa.
Magyarország az elmúlt évben is folytatta a felzárkózást, a baloldali gazdasági szakértők "károgása" és a jegybanki vélemények ellenére az európai uniós átlag 75 százalékáról 77 százalékára emelkedett a magyar GDP – mondta a Miniszterelnökséget vezető miniszter pénteken az Eurostat legfrissebb jelentésére reagálva.
A jegybankelnök szerint Magyarországnak jelenleg nincs jövőképe, és a miniszterelnök nem is akar mérhető célokat, mert „mi van, ha nem teljesül”. Matolcsy György olyan mélyütést vitt be Orbán Viktornak, mint nyilvánosan talán még senki: párhuzamba állította Medgyessy Péterrel.
Nem lehetetlen az egy számjegyű infláció 2023 végén, ha a nemzetközi energia- és élelmiszerárak tovább csillapodnak, kitart az MNB szigora, és a kormány is felhagy a költekezéssel. Az utóbbi azonban aligha valószínű.
Az elmúlt 24 év hatodik legdurvább napon belüli zuhanását mutatta be a forint, és míg két hete 372 forintba is került egy euró, most már időről időre a 400-as szintet is átlépi, de a napon belüli ingadozások is komolyak. A rossz magyarországi hírek miatt alapból feszült volt a helyzet, amikor jöttek az amerikai bankcsődök, így aztán menekül, aki csak kerülné a bizonytalanságot.
Utópisztikus, csodálatos Magyarország képe rajzolódik ki, ha egymás mellé tesszük, micsoda ígéretekkel álltak elő a politikusok 2030-ra. Megígérték például, hogy addigra Európa legjobb helyévé válunk, nagyrészt összejön az energiafüggetlenség, Veszprém bekerül a kontinens húsz legjobb városa közé, a válogatottunk pedig ragyogóan jó lesz. Összegyűjtöttük a leglátványosabb ígéreteket, és megnéztük, milyen lenne az ország 2030-ban, ha valahogy ezek valóra válnának.
Az MNB szerint ez lenne a hazai ügyfelek védelmének kulcsa.
Orbán Viktor a gazdasági évadnyitón beszélt a jövőképről, Matolcsy György viszont a parlamentben szállt bele a miniszterelnökbe, az infláció pedig szinte észrevehetetlen ütemben, de lassulni kezdett. Ez a hvg.hu heti gazdasági összefoglalója.
Megújult hévvel zajlik a vita az infláció kezeléséről a jegybank elnöke és a kormány tagjai között, a gazdasági évnyitó pedig még az MKIK elnökének is alkalmat adott arra, hogy beleszálljon Matolcsy Györgybe. De ki fogja végül letörni az inflációt?
Ha Matolcsy György volt Orbán Viktor jobb keze, most Nagy Márton legalábbis a bal. Kérdés, tudja-e a jobb kéz, mit csinál a bal, bár azt észre kellett vennie, ahogy odacsap. Békülékeny kézfogásra momentán nincs remény.
Miért építünk gázerőművet orosz gázhoz? Örülhetünk-e annak, hogy csökkent az infláció? Meg lehet-e enni a GDP-t? És vannak-e egyáltalán gazdasági céljaink? Podcastban válaszoltunk az elmúlt napok gazdasági kérdéseire.
2022-ben javult ugyan az államadósság GDP-hez viszonyított aránya, összege viszont folyó áron a GDP 12 százalékával ugrott meg, ami a kamatterhek jelentős növekedésével jár.
A jegybankelnök szerdán a parlamentben kritizálta a kormányt, a pénzügyminiszter ugyanezen a napon egy interjúban szúrt oda Matolcsy Györgynek.
A jegybankelnök újabb kemény, kormánykritikus beszédet tartott a parlamentben.
Konszolidáció, unortodox gazdaságélénkítés és nagyon is ortodox szigor: mozgalmas tíz éven van túl a Matolcsy-féle Magyar Nemzeti Bank. Matolcsy maga pedig egy sor botrányon.
A tudományos műhely legnagyobb sztárja a világ 1452. legjobb egyetemén végzett, de jól menedzseli magát és otthonosan mozog illiberális környezetben.
Azok a kormányközeli üzletemberek húznának hasznot a háztartások pénzét forgató befektetési alapok menedzseléséből is, akik a saját vagyonukat titkos magántőkealapokra bízzák.
Matolcsy György már nem lektorál havi 700 ezerért, de hatalmas vagyona lett.
Felbomlott a háború utáni hatalmi egyensúly és az osztálykompromisszum, káosz és tragédia jött helyette. A közjót az egyénektől, a kis közösségektől, és nem az államtól kell várni – mondta Tamás Gáspár Miklós néhány hete, a HVG-nek adott utolsó interjújában. Azt mondta, Magyarországon kitört a téboly és Orbánnak nincs hatalma. Az interjú újraközlésével emlékezünk a most elhunyt filozófusra.